Blowek, Rezigiusz, RoxMB, MagdalenaMariaMonika – te nazwy mogą nie znaczyć nic dla Ciebie, ale Twoje dziecko prawdpodobnie zna je bardzo dobrze! Ich humor, osobowość i pomysłowość czynią z nich największych polskich YouTuberów, osiągających miliony wyświetleń! Według badań przeprowadzonych przez amerykańską firmę Variety, osoby najbardziej oddziaływujące na nastolatków to nie telewizyjni celebryci, ale właśnie YouTuberzy. Niestety informacje dotyczące twórczości tych osobistości – contentu, jakości, dostosowania do wieku odbiorcy – nie są łatwe do znalezienia.

 

Byłoby świetnie gdyby wystarczyło pobrać YouTube Kids i było się pewnym, że dziecko oglądając nie trafi na nic niewłaściwego, jednakże YouTube Kids ma jeden podstawowy problem – dzieci chcą oglądać oryginalną twórczość ich ulubionych YouTuberów.

Jest to niestety ciężkie do kontrolowania – kanały na tej platformie może stworzyć każdy, YouTuberzy zazwyczaj nie kierują się programem ani rozpiską, a ich filmy roznoszą się pomiędzy tysiącami młodych ludzi.

 

Jeśli więc Twoje dzieci uwielbiają YouTuba, a Ty chcesz, aby im to nie zaszkodziło, musisz obrać odpowiednią strategię. Czytanie recenzji kanałów, napisanych przez zdroworozsądkowe media jest dobrym sposobem na zaznajomienie się z dopasowaniem kanału do wieku oraz jego jakością.
Oprócz tego musisz zagłębić się w ich twórczość poprzez jej oglądanie – razem z dzieckiem lub samemu. W razie niepożądanych treści możesz szybko zareagować oraz zabronić dziecku oglądania danego kanału.

 

Poniżej zaprezentujemy kilka rozwiązań Twojego problemu – pomogą Ci one uchronić Twoje dziecko przed szkodliwymi materiałami.

 

  1. Oglądaj razem z dzieckiem! Po prostu – spytaj się dzieci co oglądają i dołącz do nich! Pamiętaj, że dzieci interesują się konkretnymi kanałami nie bez powodu – musi być w nich coś co przykuwa ich uwagę. Nawet jeśli kanał zawiera nieodpowiednie treści, to nie zawsze jest to wina dziecka – nie szuka ono na siłę „złych rzeczy”, tylko tego co je interesuje.
  2. Oglądaj samemu – jeśli dzieci nie chcą oglądać razem z Tobą, to sprawdź nazwę oglądanego kanału i przeglądnij jego twórczość na własną rękę. Wystarczy obejrzenie kilku filmów, byś wyrobił sobie opinię na temat twórcy i wiedział czy jest odpowiedni dla Twoich dzieci.
  3. Bądź sprytny – są sposoby aby śledzić to, co dziecko ogląda – po pierwsze możesz sprawdzać historię obejrzanych filmów (wystarczy, aby dziecko było zalogowane na swoje konto google) lub patrzyć na tzw. Główną stronę YouTube – wszystkie filmy na niej są dopasowane do tego, co dziecko ogląda i co mu się podoba.
  4. Subskrybuj – namawiaj dzieci do subskrybowania kanałów i oglądania twórczości dostarczanej tylko przez te kanały, zamiast wyszukiwania filmów i trafiania na nowych, niezweryfikowanych przez nas twórców.
  5. Zbadaj autora – w internecie na pewno znajdziesz informacje na temat twórcy oglądanego kanału – możesz ocenić czy dziecko powinno go oglądać na podstawie tego kim jest i co sobą reprezentuje, nawet bez oglądanie dużej ilości jego filmów.
  6. Nie ignoruj reklam – pomimo pewności zawartości filmu, nie wiemy nigdy jaka reklama nam się wyświetli – musimy uprzedzić dzieci przed ewentualnymi niewłaściwymi treściami oraz nauczyć je krytycznego podejścia do reklamowanych produktów.
  7. Zobacz „trailer” kanału – twórcy często tworzą krótki film przedstawiający tematykę ich kanału – można z niego wywnioskować wiele na temat ich filmów. Znajdziemy go w centralnej części głownej zakładki kanału.
  8. Włącz „Tryb ograniczonego dostępu” – YouTube wprowadził funkcję, która w pewnym stopniu ogranicza treści przeznaczone dla starszych użytkowników serwisu, więc dlaczegoby jej nie używać? Im mniej nieodpowiednich materiałów, tym lepiej.
  9. Twórz playlisty – YouTube daje opcję tworzenia playlist– zbiorów filmów. Możesz selekcjonować filmy, wrzucać je do danej playlisty i umożliwiać dziecku oglądanie jedynie tych wybranych filmów.