Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Dlatego też posyła go często do najlepszej szkoły, czasem płaci za korepetycje z języków obcych i posyła na szereg innych zajęć, które w przyszłości pomogą mu zdobyć lepszą pracę, być bardziej wykształconym, inteligentnym i zaradnym człowiekiem. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również zajęcia z programowania. Często pojawia się jednak wątpliwość czy skorzystać z nich może każde dziecko – również to mniej uzdolnione w zakresie obsługi komputera i nauk ścisłych. Spróbujmy na nie odpowiedzieć.

Programowanie nazywane jest obecnie trzecim językiem obcym. Co to oznacza? Utarło się w społeczeństwie przekonanie, że dwa języki obce pozwalają nam na zdobycie wymarzonej pracy i otwierają drzwi do wielu firm – tak przynajmniej jeszcze parę lat temu uważano. W miarę rozwoju Internetu, informatyki, komputerów widzimy jednak, że często wystarczy nauczyć się tylko jednego języka – programowania. Widać to nie tylko po ofertach pracy, ale i zarobkach na jakie mogą liczyć absolwenci kierunków związanych z programowaniem.

Pokolenie urodzone ze smartfonem w ręce

Wydawać by się mogło, że programowanie to zajęcie dla mężczyzn, którzy uczą się go wchodząc w dorosłość. Nic bardziej mylnego! Z programowaniem jest jak z większością nauk – im szybciej się zaczniesz uczyć, tym łatwiej i szybciej poznasz tajniki programowania. Dlatego otwiera się coraz więcej placówek, które uczą dzieci tej sztuki poprzez zabawę i odpowiednie podejście. Dzisiejsze dzieci w ogóle nie przypominają nas samych sprzed wielu lat – współcześni 30-latkowie swoje pierwsze komputery, smartfony dostawali mają 10- 15 lat. Dzisiaj każde dziecko obcuje z elektroniką praktycznie od urodzenia. Oglądamy w smartfonie bajki, na tablecie pozwalamy grać w gry. Dziecko bardzo szybko zaciekawia się światem elektronicznym – warto to wykorzystać!

Dodatkowo dzieci posiadają tę jedną zaletę, o której często zapominają starsze osoby – ciekawość świata. Młodzi ludzie nie boją się, że coś uszkodzą – po prostu z zaciekawieniem wchodzą w poszczególne foldery, „testują” sprzęt nie myśląc, że funkcja „formatowanie” może spowodować zniknięcie pewnych danych.

Czy każde dziecko może programować?

To pytanie bardzo często zadają sobie rodzice – wszak to oni najlepiej znają swoją pociechę. W pewnym wieku już widzą co sprawia jej radość, a co ją nudzi. Utarło się przekonanie, że ludzie dzielą się na humanistów i umysły ścisłe. Często przez takie przekonanie rodzice wybierają dziecku zajęcia i szkoły, które są ukierunkowane na jedną czy drugą opcję. A kto powiedział, że dziecko, które kocha malować, rysować, czytać nie odnajdzie się w programowaniu? Tym bardziej, że obecnie wiele dziedzin życia a nawet nauki stało się wysoce interdyscyplinarnymi.

Poza tym mówi się, że sukces zależy w 90% od ciężkiej pracy a tylko w 10% od talentu. Korzyści, jakie płyną z programowania, pozwalają na rozwijanie umysłu każdego dziecka. Warto chociaż spróbować – być może okaże się, że nasza pociecha świetnie odnajdzie się w programowaniu. Należy pamiętać o osobach, które prowadzą kursy dla maluchów – są oni specjalnie przeszkoleni i uczą poprzez zabawę. To prosty sposób, by dziecko mogło zainteresować się danym tematem, nawet jeżeli dla nas rodziców wydaje się on zbyt trudny. Dobrą korzyścią, jaka płynie z nauki programowania, jest umiejętność logicznego myślenia – dziecko do wielu rzeczy będzie musiało dojść samo (bez obaw – nauczyciele zawsze pomogą) przez co rozwijać będzie w sobie ciekawość, stosowanie różnych wariantów oraz cierpliwość.

Programowanie, tak jak i wiele innych umiejętności, to kwestia ciężkiej i systematycznej pracy. Jednak zainteresowanie nim dziecka od najmłodszych lat może spowodować, że w przyszłości będzie mu o wiele łatwiej dostać pracę. Jeśli jednak nasze dziecko nie zwiąże z tym przyszłości, to też nie należy żałować tego wyboru – młody człowiek nauczy się samodzielnego rozumowania, tego, że trzeba być cierpliwym, że nie wolno się szybko poddawać i każdy problem rozkładać na czynniki pierwsze, by móc go potem w sposób kreatywny rozwiązać. Wzrośnie w nim także przekonanie, że do wielu rzeczy może dojść sam – a pewność siebie to bardzo ważna cecha w dzisiejszych czasach.

Podsumowując – nie każdy, kto pójdzie na kurs programowania będzie dobrym programistą. Ale każdy, kto taki kurs przejdzie, wyniesie z niego pewne korzyści. Jedni mniej, drudzy więcej, ale z pewnością nie będzie to czas stracony. Dlatego odpowiedź na pytanie czy programowanie jest dla każdego dziecka brzmi – tak, każdy może się dzięki niemu sporo nauczyć, nawet, jeśli później nie podąży tą ścieżką.

 

 

 

SZUKACIE PAŃSTWO CIEKAWYCH ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH DLA SWOJEGO DZIECKA

ZAPRASZAMY NA NASZE ZAJĘCIA!

SZUKACIE PAŃSTWO ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH ZWIĄZANYCH Z PROGRAMOWANIEM

ZAPRASZAMY NA NASZE ZAJĘCIA

SZUKACIE PAŃSTWO ZAJĘĆ KTÓRE DZIECKO POLUBI

ZAPRASZAMY DO NAS

 

ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW

Jeżeli chcą Państwo zarezerwować miejsce dla swojego dziecka, zapraszamy > www.a2020.pl/zapisy

Jeżeli macie Państwo wątpliwości prosimy o telefon +48 570-217-790, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania :)